Jubileusz 30 – lecia Klubu seniora „Spokojna jesień”.
Klub seniora „Spokojna jesień” powstał w 1980 roku. Jego inauguracyjne spotkanie odbyło się 21 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żychlinie. Wtedy instytucją kierowała Maria Trzaskowska. Założycielami klubu byli: Irena Adaszewska, Antoni Zięba i Jerzy Królikowski, którzy przez wiele lat działali na rzecz lokalnego ruchu emeryckiego. Najistotniejszym celem powołanego klubu było umożliwienie ludziom starszym czynnego spędzania wolnego czasu, zaspokajania potrzeb kulturalnych, rozwijania zainteresowań oraz integracja z młodym pokoleniem. Najbardziej popularną formą spotkań klubowych były akcje kulturalno-oświatowe: odczyty, prelekcje, wystawy, wieczory poezji i spotkania pokoleń. Tradycją klubu były spotkania z ciekawymi ludźmi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z aktorami. Gośćmi klubu byli: Jerzy Zelnik, Daniel Olbrychski, Barbara Wachowicz, Krystyna Sienkiewicz. inni znani i lubiani aktorzy.
Organizowano spotkania koła miłośników literatury, poezji i kabaretu. Z tej działalności wyrosły: zespół „Poezja” i Kabaret „ACH !” Na przypomnienie zasługują małe formy kabaretowe: Moda babci – moda dziadka – moda nastolatka; Wesołe przygody „Czerwonego Kapturka”; „Kopciuszek” – 200 lat później; Tuwimowo i inne, które cieszyły się ogromną popularnością wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz lokalnej społeczności.
Szczególne miejsce w działalności klubu zajmuje rekreacja i wypoczynek. Cenioną formą są wycieczki turystyczno-krajoznawcze do ciekawych zakątków Polski, biwaki, wczasy emeryckie. Wcześniej organizowane dzięki współpracy ze Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział w Żychlinie, dzięki wsparciu finansowemu władz samorządowych, W ponad trzydziestoletniej historii klubu przyjął się zwyczaj organizowania uroczystych Wigilii oraz spotkań Wielkanocnych. Ogromny nacisk kładzie się na organizowanie wzajemnej koleżeńskiej pomocy i opieki. W klubie zyskuje się przede wszystkim bezinteresowną życzliwość, serdeczność i pogodę ducha, ale ćwiczy się też sprawność ciała i umysłu.
Ogromny nacisk kładzie się na organizowanie wzajemnej koleżeńskiej pomocy i opieki. W klubie zyskuje się przede wszystkim bezinteresowną życzliwość, serdeczność i pogodę ducha, ale ćwiczy się też sprawność ciała i umysłu.
Na przestrzeni lat klub seniora „Spokojna jesień” zmieniał swój skład osobowy. Wielu seniorów zmarło, przyszli nowi z innymi pomysłami i oczekiwaniami. Seniorzy za swoją działalność byli wielokrotnie nagradzani i wyróżniani: dyplomami, listami gratulacyjnymi, nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi.
Należy tu wymienić:
- Laur Seniora w 1989 r.
- Złote ręce seniora w 1990 r.
- Nagroda Międzywojewódzkiego Sejmiku Działaczy Klubów Seniora Bydgoszcz w 1991 r.
- Ludzie złotego wieku w 1995 r.
- Nagroda Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Warszawa w 1996 r.
- I miejsce w Przeglądzie Amatorskiego Ruchu seniorów w 2002 r.
- „Laur Jesieni” w 2005 r.
Świat wokół nas zaczął się zmieniać i my też podążaliśmy za zmianami. Wejście Polski do Unii Europejskiej, przemiany administracyjne, pozwoliły Klubowi Seniora „Spokojna jesień” realizować ważne przedsięwzięcia i projekty:
- „Mistrz i jego uczeń”
- „Seniorzy – dzieciom – integracja pokoleń”
- „A to Polska właśnie – bliżej Europy”
- Tydzień bibliotek
- Projekt „Polska – najpiękniejsze miejsca”
- Integracja i aktywizacja społeczeństwa Trzeciego Wieku
- Spotkanie pokoleń z historią Żychlina
- Projekt Senior 50+
- Komputer dla aktywnych
- Seniorzy na start
- Senior 24h w plenerze
- Tydzień z internetem
Ta ważna emerycka misja jest realizowana dzięki ludziom dobrej woli, którzy wspierali i wspierają działalność klubową dobrym słowem oraz materialny. Ponad trzydziestolecie Klubu Seniora to chwile radości i dumy z osiągniętych sukcesów. Analizując miniony klubowy czas można stwierdzić, że mimo trudnych początków w jakich się rozwijał, może poszczycić się ważnymi osiągnięciami na rzecz lokalnej, powiatowej i wojewódzkiej społeczności. Zdołał zgromadzić w swoich szeregach ludzi nietuzinkowych, społeczników, chętnych do pracy na rzecz innych. Klub ma siedzibę pod dobrymi skrzydłami Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej, która była, jest i zawsze będzie przystanią dla seniorów, oferując gościnność i życzliwość.